Természetes
Hajápolás
|
Szárítás
Szárítás:
A hajszárítás módja is meghatározó a fejbőr egészsége szempontjából. A nedves hajat csavarjuk vékony törülközőbe. Itassuk le a vizet, de ne dörzsöljük a törülközővel a hajat. A hajszárítók a haj saját nedvességét is "kiszárítják", ezért ha tehetjük, ne használjuk, inkább hagyjuk szobahőmérsékleten száradni. A hajszárítót csak a legalacsonyabb fokozaton használjuk. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Töredezetthaj ápolása
A hajfestés a mindennapos sampon- és balzsamhasználatnál drasztikusabb beavatkozást. A mára már minden boltban vásárolható szer tartalmaz kémiai anyagokat, melyek nem megfelelő használat esetén erősen roncsolják a haj szerkezetét. A legnagyobb veszélyt pedig a dauer mellett a különböző színezők és otthon ishasználható festékek jelentik. Ugyan ezeket a termékeket egyszerű használni, valójában nem helyettesítik egy fodrász szakértelmét, aki már ránézésre megállapítja, milyen gondozást igényel egy-egy hajkorona. A festés során a haj és a fejbőr egyaránt nagy megterhelésnek van kitéve, hiszen a hajvégek könnyen szárazzá, s töredezetté válhatnak.
A töredezett hajvégeket minden esetben el kell távolítani, a hajvég rendszeres vágásának köszönhetően a hajszálak könnyebben és hosszabbra nőnek, hiszen az életteli hajvégek nem vonnak el értékes tápanyagokat a haj többi részétől.Emellett érdemes minden hajmosást követően hajvég ápoló balzsamot, kondícionálót alkalmazni. Természetes szerekkel is kiegészíthetjük a hajápolást. A hajbalzsamba csepegtetett aromaolajok ápolják és fényesebbé teszik a hajat.
A rendkívül száraz haj ápolására alkalmas lehet az olívaolaj. Hajmosás előtt egy-két evőkanál olívaolajat el kell oszlatni a hajon. Néhány perc után a megszokott módon kell megmosni a hajat. Az olaj egy része ekkorra már beszívódott a hajba, így fényessé teszi azt, a megmaradt külső réteg pedig a samponnak köszönhetően könnyen eltávolítható. használhatunk egyébiránt olivaolaj alapú samponokat is, melyek kíméletesen és hatékonyan tisztítanak és nem tartalmaznak vegyi anyagokat.
Ahhoz azonban, hogy a haj, egészséges és csillogó legyen, nem elég kívülről táplálni. Rendkívül fontos, hogy a haj számára nélkülözhetetlen megfelelő mennyiségű A, B vitamint és vasat is bejuttassuk szervezetünkbe. Rengeteg A vitamint tartalmaznak a piros és narancssárga zöldségek és gyümölcsök, sötétzöld leveszöldségek, B vitamint a barna rizs és az élesztő, vasat pedig a teljes kiörlésű gabonafélékből készült pékáruk.
Mi is az a korpa?!
A fejbőr, akárcsak a testünket fedő bőr bármely más része, állandóan kopik, azaz a felszínéről eltávoznak az elszarusodott, elhalt sejtek. Az igazán száraz bőrről néha csaknem fehér hóesésként távozik az elhalt réteg, de míg ott a testápoló valóban "ápol és eltakar", addig a fejbőrt nem tudjuk így kenegetni, és a korpa formájában távozó hámmal másképp kell fölvenni a harcot.
A bőrszárazságon kívül a korpásodásnak rendszerint más okai is van, mégpedig a fejbőrön élő mikroorganizmusok, gombák. Nem is gondolnánk, de a bőrgyógyászok tudják, hogy mindnyájunk kobakján laknak albérlők, és ez természetes. Problémát csak akkor okoznak, ha valamiért nagyon elszaporodnak, és a fejbőr epidermisz-sejtjeit fokozott osztódásra, elszarusodásra késztetik, ami azután korpa formájában távozik. A különböző korpásodás elleni készítményekkel gátolhatjuk a gombák szaporodását, de véglegesen kiirtani őket nem lehet, és nem is kell, hiszen a bélflórához hasonlóan egyszerűen együtt élnek velünk.
A korpásodás mértéke
Az enyhe, főleg a választékoknál látható korpásodástól a komolyabb tüneteket produkáló fejbőr seborrheás ekcémájáig vagy dermatitiszéig lényegében ugyanannak a problémának a különböző fokozatairól van szó. Seborrheás dermatitiszről, azaz bőrgyulladásról akkor beszélünk, amikor a bőr nemcsak korpázik, de ki is pirosodik és erősen viszket. A panasz a felnőttek 1-3 százalékát érinti, a fiatalembereknél némileg gyakoribb, akár 5 százalék is lehet. Ez a bőrbetegség, bár elsősorban a hajas fejbőrre jellemző, megjelenhet az arcon vagy a test más részein is. Súlyosabb esetben a bőr gyulladt, fokozottan zsíros-faggyús felszínű lesz, esetleg nedvezik.
A kóros elváltozásokért rendszerint az amúgy ártalmatlan élesztőgomba, a Malassezia furfur nevű (korábban a Pityrosporum ovale névre hallgatott....) mikroorganizmus felelős, amely csak bizonyos hajlamosító tényezők jelenlétében, illetve együttes jelenlétében válik kórokozóvá.
Zsíros haj
Egy valamit mindenképpen előre kell bocsátani: nem a haj zsíros, hanem a fejbőr! A haj rásimul a fejbőrre, illetve fésűvel és kefével visszük fel rá a feleslegben levő zsírt és oszlatjuk el, ezért válik fürtössé és lankadttá. De vigyázzunk, hiszen sokszor túl elhamarkodottan állapítjuk meg, hogy a hajunk zsíros! Tulajdonképpen gyakran nem is a fejbőrön képződő zsírról van szó, hanem az izzadtságról. Ez elsősorban azokra vonatkozik, akik sokat sportolnak vagy rendszeresen fitnesztermekbe járnak. Gyakran aztán helytelenül zsíros hajra való szert alkalmaznak, ami azzal a következménnyel jár, hogy a fejbőr egyre szárazabbá válik, vagy rosszabb esetben hullik a haj.
Valójában csak akkor beszélünk zsíros hajról, ha a haj már a hajmosást követő első vagy második napon fürtökké összeáll és ragadós tapintású (szakmai zsargonnal „ázott") lesz. A harmadik napon zsírossá váló haj, főleg a szennyezéssel és stresszel terhelt városi környezetben még normálisnak számít. Korábban elfogadott volt az a nézet, hogy a túl gyakori hajmosás serkenti a mirigyműködést, vagyis a fejbőr gyorsabb zsírosodásához vezet. Manapság azonban a szakértők egyetértenek abban, hogy még a naponkénti hajmosás sincs káros hatással. Ennek elengedhetetlen előfeltétele egy jó minőségű „visszazsírozó" sampon használata. Gyakori hajmosás mellett a hajunkat azonban csak egyszer samponozzuk!